Egzekucja z nieruchomości – jak przebiega. Zajęcie, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji

Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. O tym pisał Michał Dziarski dla redakcji Infor. Co warto wiedzieć o egzekucji z nieruchomości?

Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny (np. orzeczenie sądu, ugoda, akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji) zaopatrzony w klauzulę wykonalności (art. 776 kodeksu postępowania cywilnego – dalej: k.p.c.). Egzekucja z nieruchomości jest postępowaniem kilkuetapowym i często jest to proces czasłochonny, jednakże  w większym stopniu zapewnia zaspokojenie wierzyciela. To, czy nieruchomość zostanie sprzedana w trakcie licytacji zależy w znacznej mierze od:

– jej atrakcyjności,

– ceny nieruchomości oszacowanej przez biegłego będącego rzeczoznawcą majątkowym.

Egzekucja z nieruchomości składa się z pięciu etapów następujących kolejno po sobie:

1) zajęcia nieruchomości;

2) sporządzenia opisu i oszacowania nieruchomości;

3) sprzedaży licytacyjnej;

4) przysądzenia własności;

5) podziału sumy uzyskanej z egzekucji, zaś Sąd w obrębie którego położona jest nieruchomości sprawuje nadzór nad egzekucją.

Inaczej niż w przypadku egzekucji z innych składników majątkowych dłużnika, takich jak egzekucja z wynagrodzenia za pracę czy z rachunku bankowego, egzekucja z nieruchomości prowadzona może być tylko przez komornika miejsca położenia nieruchomości. Ale gdy nieruchomość jest położona w okręgu działania kilku sądów to wybór komornika należy wówczas do wierzyciela (art. 921 k.p.c.).

Dalsza część artykułu dostępna jest tutaj: https://www.infor.pl/prawo/sprawy-urzedowe/egzekucja-komornicza/6501017,egzekucja-z-nieruchomosci-jak-przebiega-zajecie-opis-i-oszacowanie-obwieszczenie-o-licytacji.html

To pierwszy z materiałów eksperckich dla redakcji Infor. W kolejnych artykułach będziemy kontynuować temat egzekucji z nieruchomości.